Historia pieniądza i jego pożyczania – kto wymyślił kredyt?

kredyt

Pieniądze ewoluowały na przestrzeni wieków poprzez wiele różnych etapów, z których każdy dodawał coś nowego do naszego systemu finansowego. Jest to jednak szybko zmieniająca się dziedzina, więc czasami trudno jest śledzić, kto był zaangażowany, kiedy i dlaczego zrobił to, co zrobił. W tym artykule poznamy fascynujący świat pieniądza od podstaw: od tego, kto pierwszy go wymyślił, aż do tego, jak działają współczesne systemy monetarne.

Skąd się wzięły pieniądze?

Pieniądze to każdy przedmiot lub składnik wartości, który jest powszechnie akceptowany jako zapłata za długi oraz towary i usługi. W większości społeczeństw, pieniądze są również używane jako środek wymiany. Pierwszymi pieniędzmi były trwałe dobra konsumpcyjne, które miały dużą wartość, a które można było podzielić. Początkowo była to sól, cenne futra czy zboża, które jednak miały swoje wady w pełnieniu roli pieniądza. Zaczęto zatem stosować metale, które były trwałe niezależnie od pory roku i łatwo dawały się podzielić. Z upływem lat, zaczęto ujednolicać system miar i wag, a zamiast transportować ciężkie sztabki, znaleziono rozwiązanie w postaci dzielenia ich na mniejsze kulki. Później zaczęto potwierdzać ich wartość poprzez umieszczanie na nich pieczęci władców. W ten właśnie sposób powstały pierwsze monety. Za pierwszych twórców monet uznaje się Fenicjan.

Ten sposób zapłaty za towary i rozwój pieniądza nastąpił bardzo szybka. Sieć handlowa rozwinięta przez Fenicjan spowodowała, że wynalazek został rozpowszechniony na całym świecie i zaczął być rozwijany. Pieniądz nie był już tylko do płacenia, ale stał się symbolem władzy. Był też świetnym sposobem na udzielanie pożyczek. Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach w X wieku, natomiast w Europie ok. wieku XVII.

Idea pożyczania pieniędzy

Ludzie od zawsze pożyczali sobie różne dobra, pobierając za tą usługę różne opłaty. Były to zwierzęta, część plonów, a później kruszce i w końcu pieniądze. Pożyczek udzielali arystokraci, bogacze czy lichwiarze, a pierwsze można by powiedzieć banki zaczęły powstawać w XII w. p.n.e. Pierwszy bank handlowy powstał w Wenecji w 1156 r., co dało początek instytucji usług finansowych i kredytowych w średniowiecznej Europie. Udzielano pożyczek głównie kupcom. Z rozwojem handlu banki zaczęły powstawać na całości kontynentu. Banki angielskie przyczyniły się do rozwoju fabryk w czasie rewolucji przemysłowej. Natomiast brak pieniędzy u amerykańskich robotników doprowadził do powstania tzw. chwilówek, które istnieją do dziś.

Współczesne kredyty

Wojna pozbawiła majątku wielu ludzi. Potrzebę pieniądza odczuwali zwykli robotnicy, przedsiębiorcy oraz kraje wyniszczone wojną. Konieczne stało się uregulowanie działalności banków i zmiany zasad udzielania kredytów. Banki narodowe zyskały funkcje kontrolne, powstały również instytucje bankowe, które obejmowały swym zasięgiem arenę międzynarodową.

W tym momencie udzielaniem kredytów zajmują się banki. Istnieją także firmy prywatne, które oferują np. chwilówki przez Internet. Zasady udzielania kredytów nie zmieniły się jednak za bardzo w porównaniu do przeszłości. Pożyczkobiorca wciąż prosi o pieniądze i jest odpowiedzialny za spłatę pożyczki. Jeśli zastanawiasz się kto wprowadził kredyty we frankach, to odpowiedź znajdziesz poniżej. Kredyty frankowe pojawiły się w austriackich bankach. Ze względu na emigrację Austriaków do Szwajcarii w celach finansowych, poznali oni kredyty oparte na niskim oprocentowaniu we frankach szwajcarskich. Przez to banki w Austrii zaczęły wprowadzać kredyty waloryzowane, a ich popularność zaczęła rosnąć.

Dodaj komentarz