Jakie konto dla studenta?

W dzisiejszych czasach konto w banku jest rzeczą niezbędną do życia. Wpływa na nie wynagrodzenia za pracę, przelewy od osób prywatnych czy też wpłaca się na nie gotówkę, aby wybrać ją w dowolnej chwili. Specyficzną grupą klientów są studenci, dla których banki przygotowały liczne propozycje tego typu. Wybór jest tak wielki, że dobrze przyjrzeć się wszystkim ofertom.

Jakie konto dla studenta?

Konta dla studentów znajdują się w ofercie niemal każdego banku. Wiele z nich oferuje finansowy bonus za samo otwarcie, więc nawet bez grosza w kieszeni można założyć konto i jeszcze na tym zyskać. Jednak to jednak rzadkość – w większości przypadków w promocji tkwi haczyk i np. w banku Millenium aby zyskać 55 złotych należy przelać na konto w określonym czasie kwotę co najmniej 500 PLN. Aby stwierdzić, które konta dla studentów są najlepsze, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników – opłaty za prowadzenie konta, wysokość prowizji przy przelewach, a także ewentualne limity i ograniczenia. Warto również poszperać nieco w sieci za opiniami innych użytkowników, które mogą okazać się wręcz bezcenne – bank nierzadko zapowiada wspaniałe warunki, jednak często kryją się za tym mało przyjemne „haczyki”. Ważne jest pamiętanie o tym, że darmowe prowadzenie konta to żadna łaska ze strony banku, ponieważ robi tak większość z nich – nie należy więc zapisywać tego na plus.

Jak wybrać bank?

Przy szukaniu konta na własne potrzeby należy zwrócić uwagę na to, jak podchodzi on do kwestii karty płatniczej. Większość banków nie pobiera opłat za wyjmowanie pieniędzy z bankomatów innych instytucji, jednak trafiają się i takie, które za każde użycie bankomatu należącego do innego banku pobierają opłatę – np. 5 PLN za każdym razem. Takie konta dla studentów wypada odradzić, ponieważ przy np. dziesięciu wypłatach na miesiąc dopłaca się 50 złotych, a czasem można spotkać sytuację, że do najbliższego bankomatu wybranego banku droga daleka, zaś blisko znajdują się maszyny innych.

Rzecz druga to sprawdzenie, co się stanie z kontem, jeżeli już człowiek nie będzie studentem. Choć niektórzy studiują przez długie lata, to jednak w pewnym momencie się to kończy i co dalej? Większość banków oferuje wówczas zmianę statusu konta na zwykłe, osobiste – warto więc przyjrzeć się, jakie opłaty, prowizje i zasady obowiązują na tego typu rachunkach, aby potem nie być niemile zaskoczonym.

Trzeci punkt, na który warto zwrócić uwagę, to zniżki, rabaty i programy lojalnościowe. Mimo że wydaje się tylko drobnym dodatkiem do konta, to jednak przy częstych zakupach i transakcjach mogą dawać naprawdę spore profity dla właściciela konta, wobec czego trudno ich nie doceniać. Rzecz kolejna to rodzaje obsługi konta – o ile dostępność przez internet to nic nowego, to jeszcze nie wszystkie banki wprowadziły płatności mobilne, które czasem bardzo się przydają.

Jeśli student ma zamiar wziąć udział w wymianie zagranicznej, warto też, aby sprawdził, jak prezentuje się wypłata środków poza granicami kraju – jeżeli będzie przebywać tam kilka miesięcy, warto skorzystać z banku, który pobiera najmniejsze prowizje za operacje poza Polską.

Jak znaleźć najlepsze konto dla studenta?

Zamiast analizować ofertę każdego banku z osobna, warto sprawdzić strony internetowe poświęcone finansom, a także portale przeznaczone dla studentów. Na tych pierwszych często znajdują się porównania ofert, a także ostrzeżenia przed niesprawnie działającymi systemami i różnego rodzaju haczykami w umowach i na rachunkach. Dzięki temu człowiek ma pewność, że nie trafi na kiepskie rozwiązania.

Portale dla studentów to z kolei bezcenne źródło informacji od samych zainteresowanych tematem. Nierzadko są na nich również rankingi kont studenckich wraz z wymienionymi zaletami oraz ewentualnymi minusami. Ponieważ swoje doświadczenia opisują sami ich użytkownicy, można mieć pewność, że nie jest to żadna ukryta reklama ani teksty speców od marketingu danego banku.

Które banki prezentują się najlepiej?

Można zauważyć, że na wysokich miejscach w rankingach banków prowadzących najbardziej przyjazne konta dla studentów powtarza się cały kilka marek. Ta marki to mBank, T-Mobile, Smart Konto oraz PKO BP.

T-Mobile obsługiwany jest przez Alior Bank , zaś jego największe zalety to darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą, karta z funkcją zbliżeniową, a także system natychmiastowych przelewów. Konta dla studentów w mBanku to darmowe wypłaty z bankomatów mBanku, Euronetu, Planet cash4you i BZ WBK, a także także liczne zniżki w wielu popularnych miejscach – w przypadku płatności kartą wystawioną przez ten bank. Te miejsca to między innymi sieciowe pizzerie czy księgarnie.

PKO BP ma w swojej ofercie takie atrakcje dla studenta jak pełna obsługa mobilna konta (iPKO), co pozwala na dokonywanie płatności nawet bez karty. Dodatkowo jest to bardzo przyjazne rozwiązanie dla studentów chcących wziąć kredyt oraz ma samo w sobie opcję kredytu odnawialnego. Pozwala to skorzystać z dodatkowej gotówki, która następnie zostanie odliczona od kolejnej wpłaty na konto. Czwarta z popularnych marek, Smart Konto, to z kolei całkowicie mobilne rozwiązanie. Nie kosztuje ani grosza, pozwala na wypłaty z bankomatów na całym świecie bez żadnych prowizji, oferuje także funkcję płatności zbliżeniowych. Dodatkowo oferuje możliwość dobrze oprocentowanego oszczędzania – nawet 50% w skali roku. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych studentów, którzy rzadko rozstają się ze smartfonem – Smart Konto posiada wiele aplikacji stworzonych specjalnie do obsługi konta dla studentów.

Jak widać z powyższego zestawienia, każdy bank próbuje przyciągnąć do siebie studentów na inny sposób. Jedne robią to za pomocą bonusów związanych z zakupami (cashback), inne – brakiem opłat za swoje usługi. Nim zdecydujemy się na wybranie banku dla siebie, warto rozważyć, które z oferowanych zalet przydadzą się najbardziej, a które będą tak naprawdę zbędne. Np. jeżeli nie planuje się wyjazdu za granicę, plusem nie będzie możliwość wypłat na całym świecie. Najpierw należy więc ustalić swoje priorytety, a dopiero w kolejnym kroku wybierać bank.

Dodaj komentarz